недеља, 24. јануар 2016.

MASLAČAK (Taraxasacum officinale)

MASLAČAK (Taraxasacum officinale) u narodu zovu ga i vetrokaz,mlečac,žućanica,milosavka,talijanska salata.Cveta u aprilu i maju na svim padinama,livadama i travnatim površinama.Odlikuju ga dve važne osobine pomaže kod obolenja žuči i jetre.Listovi maslačka se skupljaju pre nego on procveta,koren u proleće ili u jesen a stabljike u vreme cvetanja. Svi njegovi delovi su lekoviti.Dijabetićari bi trebalo dnevno da pojedu do deset stabljika i to sve vreme dok on cveta.Stabljike pomažu i kod drugih tegoba.Otklanjuju svrab kože,lišajeve i osipe,popravljaju sastav želudačnog soka a želudac čiste od svakojakih štetnih materija..Sveže stabljike mogu bezbolno da rastvori kamen u žuči, te podstiču rad jetre i žuči.
Koren maslačka ako se jede svež ili se osušen upotrebi za čaj pročišćava krv.podstiče varenje,izaziva znojenje.Pošto od njega krv postaje tečnija smatra se odličnim sredstvom protiv guste krvi.
         
                                      NAČIN UPOTREBA MASLAČKA

 PRIPREMANJE ČAJA.....Jedna puna mala kašika korena stavi se u četvrt litre hladne vode a sladećeg dana se greje do ključanjai procedi.Ovu količinu čaja treba piti pola sata pre i pola sata posle doručka , gutljaj po gutljaj.
SALATA............Priprema se od svežih listova i svežih korenova.

Нема коментара:

Постави коментар